T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   C - D  >>   Cumhuriyet Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

CUMHURİYET KÖYÜ

         Kahta ilçe merkezine 34 km mesafede bulunan Cumhuriyet köyü toplam 31 haneli  212 nüfusludur. Yerleşimi düz alan üzerine kurulu olan köy Atatürk Barajı göl sahasına 3 km mesafede yerleşmiştir. Köyün güneydoğusunda Atatürk Barajı, güneyinde Göçeri Köyü, kuzeyinde Büyükbağ Köyü bulunmaktadır. Ayrıca köye 200 metre mesafede kuzeydoğu- güneybatı yönünde Lilan çayı geçmekte ve çayın suyu baraj göletine akmaktadır.

 

            Eski adı Lilan ve Gündüzbey olan Cumhuriyet köyünde TAYLAN, AKATAY, EGE, DOĞAN, DİNÇER ve KIRĞIN aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyün yakınından çay suyu geçmekte olması sebebiyle köyde sulu tarım yapılmakta ve hemem hemen her türlü ürün yetiştirilebilmektedir. Köyde yetişen en önemli ürün pamuk, tahıl (buğday,arpa), ve üzümdür. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Köyün Atatürk Baraj göl kıyısına ve Lilan çayına yakın olması nedeniyle tüketim amacıyla köyde balık tutulmaktadır.

 

            Cumhuriyet  Köyü’nün tarihi 100 yıl öncesine kadar gitmektedir. 2004 yılına kadar Göçeri köyüne bağlı Lilan mezrası iken 2004 yılından itibaren köy statüsüne kavuşup Cumhuriyet Köyü adını almıştır. Köye bağlı herhangi bir mezra bulunmamaktadır.

 

            Cumhuriyet köyünde bir derslikli ve bir adet öğretmen lojmanı olan Lilan İlköğretim okulu bulunmaktadır. Köy okulunda idare odasına öğrencilerin kullanımına tahsis edilmiş internet bağlantısı olan 4 adet bilgisayar bulunmaktadır. 6. sınıfa geçen öğrenciler taşımalı eğitim merkezi olan Göçeri İlköğretim okuluna gitmektedirler.

           

            Köy yolunun Kahta’dan köye kadar olan bölümünün ilk 23 km’si asfalt, sonraki 7km’si stabilizedir ve  geri kalan 4 k’si tesviyeli köy yoludur. Köyde cami bulunmamaktadır. İçme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı suretiyle temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

 

            Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Akıncılar Sağlık Ocağı ve İlçe merkezinde bulunan sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.

 

            Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakta, köylülerin kendi imkanlarıyla oluşturdukları kavak ağaçları dikkat çekmektedir.

CUMHURİYET KÖYÜ1  CUMHURİYET KÖYÜ2  CUMHURİYET KÖYÜ3  CUMHURİYET KÖYÜ4  CUMHURİYET KÖYÜ5  CUMHURİYET KÖYÜ6  CUMHURİYET KÖYÜ7  CUMHURİYET KÖY1  CUMHURİYET KÖY2  


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr