T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   E - İ  >>   Eceler Köyü


 ECELER KÖYÜ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.


ECELER KÖYÜ

Kâhta ilçe merkezine 40 km mesafede bulunan Eceler Köyü 45 haneli yaklaşık 340 nüfusludur. Yerleşim yeri dağlık olup, ana köy dağ eteğinde kurulmuştur. Yer ayrı evler bulunup genellikle ayrı olan evler tepecikler üzerine kurulmuştur. Köy evleri toplu halde bulunmaktadı. Eceler Köyü Atatürk Baraj gölüne uzaklığı yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Köyün doğusunda Ballı köyü, güneyinde Samanlı Mezrazı, kuzeyinde Dumlu Köyü, batısında da yine Eceler köyüne bağlı Küçük Eceler Köyü yer almaktadır.

Köye bağlı Samanlı, Damlı ve Küçük Eceler isimli üç mezra bulunmaktadır. Samanlı Mezrası 2 Km İlçe Merkezine 40 km mesafededir. Damlı Mezrası köye 2,5 km, Kahta İlçe Merkezine 39 km mesafededir. Küçük Eceler Köyüne 1 km. Kahta İlçe Merkezine 39 km mesafededir.

Eski adı Çepek olan Eceler Köyünde DEMİR, İLANLI, UÇAR, ALAKUŞ, KAPLAN, TANAĞARDI, ERDEM, YAKAN, SAĞLIK ve SAĞIR aileleri bulunmaktadırlar. 

Köyün en büyük geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde en çok kurubaklagiller yetiştirilmektedir. Başlıca tarımsal ürünler, buğday, arpa ve nohuttur. Hayvancılık sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır.

Ayrıca köylülerin önemli bir kısmı mevsimlik işçi olarak Giresun (fındık işçisi), Malatya (kayısı işçisi), Adana (pamuk ve sera işçisi), Urfa (pamuk işçisi), Diyarbakır (pamuk işçisi) gibi yerlere gidip çalışmaktadır.

Köy yaklaşık olarak 200 sene önce kurulmuştur. Köye ilk olarak İzol aşiretinden Malatya ilinden gelen kişilerin yerleştiği daha sonra akrabalarının da gelmesiyle köylerinin geliştiği söylenmektedir.

Eceler Köyünde İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 1 lojmanlı tek derslikli İlköğretim okulunda bilgi teknolojileri sınıfı bulunmakta bilgisayar ve internet bağlantısı kullanılmaktadır. Köy merkezindeki 6.7 ve 8. Sınıflar Narince İlköğretim okuluna taşınmaktadır. Samanlı ve Damlı Mezralarında okuyan tüm öğrenciler taşımalı eğitim kapsamında Narince Köyüne taşınmaktadır.

Köy yolu stabilizedir. İçme suyu sondaj suretiyle sağlanmıştır. Şebeke ile dağıtılmaktadır. İçme suyu yeterlidir. Köyde kanalizasyon bulunmamaktadır.

Köseler köyünde sağlık tesisi bulunmamaktadır. Sağlık hizmetleri Narince Sağlık Ocağında bulunan Aile hekimi tarafından sağlanmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamaktadır. Köylülerin kendi imkânları ile yaptıkları ağaçlandırma çalışmaları mevcuttur.


/193/ECELER KÖYÜ 01  /193/ECELER KÖYÜ 02  /193/ECELER KÖYÜ 03  /193/ECELER KÖYÜ 04  /193/ECELER KÖYÜ 05  /193/ECELER KÖYÜ 06  /193/ECELER KÖYÜ 07  /193/ECELER KÖYÜ 08  /193/ECELER KÖYÜ 09  MUHTAR         : Abuzer DEMİR  TEL : 05367299394
KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr