T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   C - D  >>   Çataltepe Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

ÇATALTEPE KÖYÜ

 

                Kâhta ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Çataltepe köyü 60 haneli 338 nüfusludur. Yerleşim yeri yamaca kurulu olan köy Atatürk barajı göl sahasına güneyde 18 km, doğuda 15 km mesafede yerleşmiştir.

                Köyün Coğrafi Konumu: Kuzeyinde Ziyaret Köyü, Doğusunda Mülk Köyü, Güneydoğusunda Şahintepe Köyü, Güneyinde Narsırtı Köyü, Batısında Büyükbey köyü, Kuzey Batısında Dut Köyleri arasında yer almaktadır. Kahta ile Samsat ulaşımını sağlayan karayolu yanında geçmektedir.

                Eski adı DARGIR olan Çataltepe köyünde DÜNDAR, TOSUN, ÖZBEK, BARGUZ, BOZAN, DURAN, YAMAN, SAKAR, CAN aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürünler hububat, pamuk, sebzecilik, Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Mülk Göletinden yararlanılarak sulu tarım yapılmaktadır. Çataltepe Köyünün tarihi Osmanlı dönemine kadar gitmektedir. İsmini Höyük türünden mağarayı barındıran iki tepeden almaktadır. Herhangi bir mezrası bulunmamaktadır. 

                Çataltepe köyünde taşıma merkezi olan 8 derslikli İlköğretim okulu ve 1 adet Öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Okulumuzda Bilgi Teknoloji sınıfı yok olup, internet bağlantısı ve 5 adet bilgisayarımız bulunmaktadır. 

                Köy yolu asfalt olup, içme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı suretiyle temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. 

                Sağlık evi mevcut olup, köy ve çevre köylerin sağlık hizmetleri burada yürütülmektedir. 

                Köydeki Halil İbrahim Ziyareti ve çevresi özel ağaçlandırılmıştır. 

  

CATALTEPE_KOYU1  CATALTEPE_KOYU2  CATALTEPE_KOYU3  CATALTEPE_KOYU4  CATALTEPE_KOYU5  CATALTEPE_KOYU6  CATALTEPE_KOYU7  CATALTEPE_KOYU8  CATALTEPE_KOYU9  CATALTEPE_KOYU10  CATALTEPE_KOYU11  


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr