T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   A - B  >>   Belören Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

BELÖREN KÖYÜ

 

Kâhta İlçe merkezine 20 km mesafede bulunan Belören Köyü 108 haneli 721 nüfusludur. Yerleşim yeri tepe üzerinde kurulu olan köy Atatürk Barajı göl sahasına 950 metre mesafede yerleşmiştir. Köye bağlı Bahçe(Zergüz) isimli bir mezra mevcuttur. Bahçe mezrası köy merkezine 2 km ilçe merkezine ise 22 km mesafededir. Köyün doğusunda Çakıreşme Köyü, batısında Gümüşsuyu Köyü, kuzeyinde Hacıyusuf Köyü ve Güneybatısında köyün mezrası olan Bahçe mezrası yer almaktadır.

Eski ismi Belveren olan Belören Köyünde; Fidan, Özmen, Demir, Laçin, Altun, Ata, Yücedağ, Işık, Yuka, Erbay, Gürsoy, Zelyüt ve Dost aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçilik, küçükbaş hayvancılık ve mevsimlik işçiliktir. Köyün Atatürk Barajı göl kıyısında bulunması nedeniyle köyde azda olsa balıkçılık yapılmaktadır.

Belören Köyü’nün tarihi; köyde bulunan örenler dikkate alındığında milattan önceye kadar uzandığı görülmektedir.

Belören köyünde taşıma merkezi olan 8 derslikli ilköğretim okulu bulunmaktadır. Okulun lojmanı bulunmamaktadır. Köy okulunda bilgi Teknoloji Sınıfı, İnternet ve 13 adet bilgisayar mevcuttur. Taşıma merkezi olan okula Bahçe mezrası, Çakıreşme Köyü ve Bekçiler köyünden taşıma gelmektedir.

Köy yolu stabilizedir. Ancak asfaltlanma çalışmaları başlamıştır. İçme suyu Bahçe mezrasındaki çeşme suyunun şebeke dağılımı  suretiyle temin edilmektedir. Ancak içme suyu yetersizdir. Köyün ihtiyacını karşılayamamaktadır. Köyde kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Sarıdana(Hacıyusuf) Sağlık Ocağı ile ilçe merkezindeki sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma alanı bulunmaktadır. 2008 yılında erozyonla mücadele çerçevesi içerisinde baraj kıyısında ağaçlandırma çalışması yapılmıştır.   


BELOREN_KOYU1  BELOREN_KOYU2  BELOREN_KOYU3  BELOREN_KOYU4  BELOREN_KOYU5  BELOREN_KOYU6  BELOREN_KOYU7  BELOREN_KOYU8  BELOREN_KOYU9  BELOREN_KOYU10  BELOREN_KOYU11  BELÖREN KÖYÜ  

 


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr