T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   A - B  >>   Alidam Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

ALİDAM KÖYÜ

Kahta ilçe merkezine 52 km mesafede bulunan Alidam Köyü toplam 200 haneli 1800 nüfusludur.Yerleşim Yeri dağ üzerine kurulu olan köy Atatürk Barajı göl sahasına 15 km mesafede yerleşmiştir.Köyün doğusunda Atatürk barajı, batısında Karadut köyü kuzeyinde Gedik Mezrası, güneyinde Dumlu köyü yer almaktadır

Eski adı da Alidam olan Alidam köyünde SOLAK, KAYA, DİLSİZ, ALTIN, MEMİ, ORHAN, AMAN, BEKTAŞ, KÖROĞLU aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün üzümdür. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Köyün Atatürk Barajına uzak olmasından dolayı balıkçılık yapmamaktadır.

Alidam Köyü nün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir.Köye bağlı Gedik isimli bir tane mezra bulunmaktadır.Gedik mezrası köy merkezine 3 Kmjlçe merkezine de 55 Km uzaklıktadır.

Alidam Köyünde Taşıma Merkezi Olan 7 Derslikli İlköğretim Okulu ve 3 adet öğretmen lojmanı. Gedik Mezrasında Birleştirilmiş sınıflı bir ilköğretim okulu ve lojmanı bulunmaktadır.Köy okulunda bilgi teknoloji sınıfı,internet bağlantısı ve 26 adet bilgisayar bulunmaktadır.

Köy yolunun 7 Km si stabilizedir.İçme suyu yaz ve sonbahar mevsimlerde olmayıp diğer mevsimlerde günde 1 saat akmaktadır.Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

Sağlık evi Bulunan Köyde herhangi bir sağlık hizmetlisi bulunmamaktadır .Köyde sağlık hizmetleri Narince Sağlık Ocağı ve İlçe merkezinde bulunan sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakta,köylülerin kendilerine ait ağaçlık alanlar bulunmaktadır.

ALİDAM KÖYÜ1  ALİDAM KÖYÜ2  ALİDAM KÖYÜ3  ALİDAM KÖYÜ4  ALİDAM KÖYÜ5  ALİDAM KÖYÜ6  ALİDAM KÖYÜ7  ALİDAM KÖYÜ8  ALİDAM_KÖYÜ  ALİDAM_KY  KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr