T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   C - D  >>   Çardak Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

ÇARDAK KÖYÜ

 

                                                

 

Kâhta ilçe merkezine 27 km mesafede bulunan çardak köyü toplam 55 haneli 320 nüfusludur. Yerleşim yeri vadi üzerine kurulu olan köy Atatürk barajı göl sahasına 1500 m mesafede yerleşmiştir. Köyün doğusunda büyük bağ köyü, batısında gölgeli köyü, güney batısında Atatürk barajı yer almaktadır.

 

Eski adı biriman olan çardak köyünde ARAGÜN, DAĞLI, VOLKAN, KARAHAN, GÜNEŞ, BOZLU, DURMUŞ, OKTAY, ARA, ÇEVİK, SAVAŞ aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün BUĞDAY ve ARPADIR. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Köyün Atatürk barajı göl kıyısında bulunmasına rağmen köyde balıkçılık yapılmamaktadır.

 

Çardak Köyü’nün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir. Köye bağlı mezra bulunmamaktadır.

 

Çardak Köyü’nde birleştirilmiş sınıf 1 derslikli ilköğretim okulu ve 1 adet öğretmen lojmanı, köy okulunda internet bağlantısı ve 4 adet bilgisayar bulunmaktadır.

 

Köy yolu stabilizedir. İçme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı ile temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

 

Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Gölgeli Sağlık Ocağı kuruluşu tarafından sağlanmaktadır.

 

Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakla, köylülerin kendilerine ait olan arazilerde ektikleri tahıllar dikkat çekmektedir.

 

CARDAK_KOYU1  CARDAK_KOYU2  CARDAK_KOYU3  CARDAK_KOYU4  CARDAK_KOYU5  CARDAK_KOYU6  CARDAK_KOYU7  CARDAK_KOYU8  CARDAK_KOYU9  CARDAK_KOYU10  CARDAK_KOYU11  CARDAK_KOYU12  ÇARDAK KÖYÜ1  ÇARDAK KÖYÜ2  


 KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr