T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   C - D  >>   Damlacık Köyü


 DAMLACIK KÖYÜ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

DAMLACIK KÖYÜ

         Kahta ilçe merkezine 19 km mesafede bulunan Damlacık  Köyü toplam 200 haneli 987 nüfusludur.  Yerleşim Yeri tepeler üzerine kurulu olan köy Milli Park sınırları içinde yer almaktadır. Köyün doğusunda Sırakaya Köyü, batısında Darberi,Yassıkaya ve Kesertaş köyü, kuzeyinde Kocahisar Köyü , güneyinde Yolaltı ve Koçtepe Köyü yer almaktadır.

         Eski adı Tavsi olan Damlacık köyünde DEMİRAL, ALPTEKİN, SAYDAM, KARAKUŞ, YILMAZ, AĞIRKAYA, UÇAR, KARATAŞ KAYA, SARSILMAZ, ULU, ALTAŞ, AYDIN, ALUÇ, KARANFİL, ZENCİRKIRAN, GÜZELAYDIN, YAY, EŞSİZ, ER, AKATAY VE YILDIRIM  aleleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün NAR’dır..  Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Ayrıca hayvancılıkta ARICILIK yapılmaktadır . Köyün Narı , Soğanı ve Biberi meşhurdur.

Damlacık Köyü  nün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir. Önceleri Nahiye Merkezi olan Damlacık, sonra Bucak olmuştur.Köye bağlı  Gümüşkaya (Çingil), Karanfil ve Tandoğdu (Aşağı Çingil) isimli üç mezra mevcuttur. Gümüşkaya (Çingil)  mezrası köy merkezine 2,5 Km, ilçe merkezine 19 Km mesafededir. Karanfil mezrası  köye 4 Km, ilçe merkezine 26 km, Tandoğdu (Aşağı Çingil)  mezrası ise köye 3,5 ilçe merkezine 24,5 km mesafede bulunmaktadır.

İlçenin tarihi yerlerine en yakın merkez köyüdür. Kuzeydoğusunda Arsemia (3 km), Nemrut (17 km), Yenikale (5 km), batısında Cendere Köprüsü (10 km), güneydoğusunda Karakuş Tepesi (10 km) yer almaktadır.

Damlacık Köyünde Taşıma Merkezi olan  toplam 11 Derslikli İlköğretim Okulu ve 3 adet öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Köy okulunda bilgi teknolojisi sınıfı, internet bağlantısı ve 21 adet bilgisayar bulunmaktadır.

Ayrıca köy merkezinde Camii, Kur’an Kursu, Halı Kursu, Tarım Merkezi, bakkal ve yüzme havuzlu çay bahçesi bulunmaktadır.

Köy yolu asfalttır. İçme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı suretiyle temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır.

Sağlık ocağı bulunan köyde sağlık hizmetleri Aile Hekimliği bünyesinde yürütülmektedir. Sağlık ocağında 141 ve 142 nolu aile hekimliği olup, 2 doktor ve 2 ebe çalışmaktadır. Ayrıca Köyde Damlacık Jandarma Karakolu bulunmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmaktadır. Ağaçlandırma, Milli Park çalışanları tarafından organize edilmektedir.


DAMLACIK_KOYU1  DAMLACIK_KOYU2  DAMLACIK_KOYU13  DAMLACIK_KOYU12  DAMLACIK_KOYU11  DAMLACIK_KOYU10  DAMLACIK_KOYU9  DAMLACIK_KOYU7  DAMLACIK_KOYU6  DAMLACIK_KOYU5  DAMLACIK_KOYU4  DAMLACIK_KOYU3  DAMLACIK_KOYU8  


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr