T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   C - D  >>   Menzil (Durak) Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

MENZİL KÖYÜ

 

      Kâhta ilçe merkezinden 50 km. mesafede bulunan Durak Köyü toplam 210 haneli 650 nüfusludur. Yerleşim yeri dere yatağı üzerinde kurulu olan köy, etrafı Atatürk Barajı’nın kollarıyla sarılıdır. Köyün doğusunda Tuğlu Köyü ve Akıncılar Beldesi, batısında Göçeri ve Süsik köyü, Kuzeyinde Büyükgöl, güneyinde Ortaköy ve Elbeyi köyleri bulunmaktadır.

 

      Bir adı da Menzil olan Durak Köyü’nde en büyük aile Erol ailesidir. Bunun dışında Bozan, Günül ve Alp aileleri de bulunmaktadır. Erol ailesi ve diğer aileler 1970 yılından sonra bu köye yerleşmişlerdir. Daha önce ise Bitlis Bilvanis, Siirt- Kozluk beldelerinde yaşamışlardır. Akrabalarının birçoğu halen orda yaşamaktadırlar.

 

     Köyün başlıca geçim kaynağı seracılık, meyvecilik, hayvancılık, tarım ve ticarettir.

 

     Köyün tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

 

    Durak Köyünde 4 derslik ve 1 anasınıfı bulunan 4.-5. sınıfların birleştirilmiş sınıf olarak okutulduğu bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Okulda internet bağlantısı Bilgi teknolojileri sınıfı ve 13 bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca 6 daireden oluşan lojmanı bulunmaktadır. Okul ve lojman kalorifer ile ısınmaktadır. Şebeke suyu da bulunmaktadır. Köyün 6, 7 ve 8. sınıfları Göçeri İ.Ö. Okulu’na taşınmaktadır.

  

       Köy yolu Kahta’ya kadar asfalttır. Sağlık ocağı bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Akıncılar Sağlık ocağı ve ilçe merkezindeki sağlık kuruluşlarından sağlanmaktadır.

 

      Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamaktadır. Köylülerin kendi imkânlarıyla oluşturdukları üzüm bağları ve çeşitli meyve bahçeleri bulunmaktadır.

 

     Köy yurtiçi turizm yönünden de dikkat çekmektedir. Köyde Lokanta, çay ocağı, fırın bulunmaktadır.

DURAK (MENZIL)_KOYU1  DURAK (MENZIL)_KOYU2  DURAK (MENZIL)_KOYU3  DURAK (MENZIL)_KOYU4  DURAK (MENZIL)_KOYU5  DURAK (MENZIL)_KOYU6  DURAK (MENZIL)_KOYU7  DURAK (MENZIL)_KOYU9  DURAK (MENZIL)_KOYU10  DURAK (MENZIL)_KOYU11  DURAK (MENZIL)_KOYU12  DURAK (MENZIL)_KOYU13  DURAK (MENZIL)_KOYU14  DURAK KY1  DURAK KY2  DURAK KY3  DURAK KY4  


 


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr