T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   E - İ  >>   Göçeri Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

GÖÇERİ KÖYÜ

Kâhta ilçe merkezine 48 km mesafede bulunan Göçeri Köyü toplam 65 haneli 543 nüfusludur. Yerleşim Yeri düz bir ova üzerine kurulu olan köy 4 ayrı yerleşim biriminden oluşmaktadır. Belin, Mezra ve Ortaköy Köyün bağlı bulunduğu Göçeri köyü; doğusunda Akıncılar Beldesi, batısında Cumhuriyet köyü,Kırk göz çayı kuzeyinde Gülahmet Köyü, güneyinde Susamlı köyü yer almaktadır.

Eski adı Göçeri olan Göçeri köyünde genelde göçerler oturduğu şu anda Erdem Demir Süslü Güneri aileleri bulunmaktadır. Şu anda okulun bulunduğu yerleşim birimine buradaki arazileri satan aileler tarafından 10 ev sonradan yapılmıştır. Okulu Ziraat Sanat okulu olarak 1965 lı yıllarda yapılmış ancak hiç faaliyete geçmeden atıl durumda kalmıştır. Köylerin baraj suları altında kalması ile çevre köylerden aileler devlet tarafından buradaki lojmanlara bir süreliğine yerleştirilmiştir. Okul binaları birkaç yıl Tekel işletmesi tarafından tütün deposu olarak kullanılmıştır. 1994 yılında 5 sınıflı ilkokula dönüştürülmüş. 1998 yılında da İlköğretim Okulu olarak faaliyete geçmiştir. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün Buğdaydır. Ayrıca yazın kavun ve karpuz yetiştiriciliği île de ünlüdür. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Köyde kısmen de olsa pamukta yetiştirilmektedir.

Göçeri köyünün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir. Şu anda asıl Göçeri olan yerleşim birimi yıkılmış ama hala kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Göçeri Köyünde Tasıma Merkezi olan 25. Derslikli İlköğretim Okulu ve 3 katlı 3 Blok 18 adet öğretmen lojmanı, bulunmaktadır. Okula 32 yerleşim biriminde öğrenci gelmekte olup bu köy ve mezraların 14 tanesinde hem birinci kademe hem de ikinci kademe öğrencileri gelmektedir 710 öğrencisi bulunan okulun sadece 20 öğrencisi okulun çevresindeki evlerden gelmektedir. Köy okulunda bilgi teknolojisi sınıfı, Fen laboratuarı internet bağlantısı ve 25 adet bilgisayar bulunmaktadır.

Köy yolu asfalttır. İçme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı suretiyle kırk gözden gelen su ile temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Okul ile lojmanların kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır.Okulun lojmanlarının oturulamaz raporu olmasına rağmen öğretmenlerin kalacağı yer olmadığından lojmanlarda kalmaktadırlar.

Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Durak Sağlık Ocağı ve Akıncılar Beldesi Sağlık Ocağı ile İlce merkezinde bulunan sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakta, okulun 40 dönümlük arazisine 800 adet zeytin fidanı dikilerek bir bahçe oluşturulmuştur. Ayrıca okulun 60 dönümlük arazisi atıl durumda olup ağaçlandırılmaya uygundur.

GOCERI_KOYU2  GOCERI_KOYU3  GOCERI_KOYU4  GOCERI_KOYU5  GOCERI_KOYU6  GOCERİ_KOYU7  GÖÇERİ KÖYÜ1  MUHTAR               : Mehmet Sait ERDEM

MUHTAR TEL   :   05354183712


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr