T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Köylerimiz  >>   S - T  >>   Sırakaya Köyü


 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

SIRAKAYA KÖYÜ

          
Kahta ilçe merkezine 26 km mesafede bulunan Sırakaya Köyü toplam 31 haneli 227 nüfusludur. Yerleşim yeri dağ yamacına kurulmuştur. Köy Nemrut Dağı Milli Parkı Alanı içinde bulunbaktadır. Köyün doğusunda Bağbaşı Köyü ve Karadut Köyü’nün Saluk Mezrası, batısında Damlacık Köyü, kuzeyinde Kayadibi Köyü, güneyinde Koçtepe Köyü yer almaktadır.

           Eski adı Kakşer olan Sırakaya Köyünde BALÇI, AK, GÜLTEKİN, ZENGİN, İNAN, ÖNER, ALPTEKİN, GÜNDOĞDU, GÜNAKIN, ALAY, AKDAĞ, DEMİRAL, KARAKUŞ, UÇAR, KAYHAN, ŞAHİN. Aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı İstanbul’da çalışan gençler,  çiftçilik ve hayvancılıktır. Köyde yetişen ürünler hububat ve üzümdür. Hayvancılık olarak keçi ve inek yetiştirilmektedir.

           Sırakayaköyü’nün tarihi Osmanlı Dönemine kadar gitmektedir. Köye bağlı mezra bulunmamaktadır.

           Sırakaya Köyünde Birleştirilmiş Sınıflı bir ilköğretim okulu ve öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Köy okulunda 4 bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmaktadır.

          Köy yolu asfalttır. İçme suyu çeşme suyunun şebeke ile dağılımı suretiyle temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

         Sağlık evi bulunmayan köyde sağlık hizmetleri Damlacık Sağlık Ocağı ve İlçe merkezinde bulunan sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır.

          Köyde özel ağaçlandırma alanları bulunmamakta, köyün dağ kısmı meşe ormanıyla kaplıdır.


SIRAKAYA_KOYU1  SIRAKAYA_KOYU2  SIRAKAYA_KOYU3  SIRAKAYA_KOYU4  SIRAKAYA_KOYU5  SIRAKAYA_KOYU6  SIRAKAYA_KOYU7  SIRAKAYA_KOYU8  SIRAKAYA_KOYU7  SIRAKAYA_KOYU9  SIRAKAYA_KOYU10  SIRAKAYA_KOYU12  SIRAKAYA_KOYU13  SIRAKAYA_KOYU14  MUHTAR             : MAHMUT ÖNER

MUHTAR TEL     : 0 537 443 73 92

 


KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr