T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Haber Arşivi


  KAHTA İLÇE İNSAN HAKLARI KURULU ŞUBAT 2009 AYI OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Kâhta İlçe İnsan Hakları Kurulu Şubat 2009 ayı olağan toplantısını İlçe Jandarma Komutanlığında yaptı.

Kâhta Kaymakamı İlçe İnsan Hakları Kurulu Başkanı Coşkun AÇIK başkanlığında yapılan toplantıya kurul üyeleri ile birlikte toplantıya katılması uygun görülen İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurahman KARADOĞAN ile birlikte ilçedeki 3 okulun İnsan Hakları kulübü öğretmenleri ve 2’şer öğrencisi katıldı.

Önceden belirlenen gündem doğrultusunda yapılan İlçe İnsan Hakları Kurulu toplantısında, çeşitli kurul kararlarının sonuçları incelendi.

Kahta İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyelerine Sertifikalı Eğitim

Adıyaman Üniversitesi ile gerçekleştirilen koordinasyon sonucu Kahta İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyelerine yönelik İNSAN HAKLARI BAĞLAMINDA sertifikalı eğitim verilmesi planlandı.

Mart – Nisan 2009 aylarında gerçekleştirilecek sertifikalı eğitimin, insan hakları konusunda ki bilgilerin tazelenmesi ve gelişmelerden haberdar olunması açısından da önemli olduğu vurgulandı.

Basımı gerçekleştirilen Kahta Okuyor Eylem Planı hazır, artık sıra uygulamada.

İlçe İnsan Hakları Kurulu kararı doğrultusunda Kahta Projeler Bürosunda görevli Mustafa ÇİÇEK tarafından hazırlanan Dizgi-Mizanpajı Mehtap Uğur DOĞAN ve Ramazan AKBULUT, Görsel Tasarımı Mücahit GÖÇER tarafından yapılan KAHTA OKUYOR EYLEM PLANI kitapçık halinde kurul üyelerine dağıtıldı.

Kurul üyelerince incelenen kitapçık gerek içeriği gerekse bölgede bir ilk olması nedeniyle büyük beğeni topladı.

Kaymakam AÇIK; Eylem Planının çok iyi hazırlandığını, emeği geçen Abdurahman KARADOĞAN, Mustafa ÇİÇEK, Mehtap UĞUR DOĞAN, Ramazan AKBULUT ve Mücahit GÖÇER’e teşekkür ederek, bundan sonra eylem planının hayata geçirilmesi için tüm kurumlardan gerekli hassasiyeti göstermelerini beklediklerini dile getirdi.

İlçedeki Benzin İstasyonlarında Kaçak LPG Tüp Dolumu Yapıldığı İddiaları İncelendi.

İlçe İnsan Hakları Kurulunda gündem dışı olarak dile getirilen ilçedeki benzin istasyonlarında kaçak tüp dolumu yapıldığı iddiaları ile ilgili olarak gerekli incelemenin yapılması Adıyaman İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğünden istenmişti.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünce konu hakkında gerekli denetimlerin yapıldığı hususunun yazılı olarak bildirildiği toplantıda incelendi. Bu müdürlük tarafından ilçedeki 16 benzin istasyonunda yapılan denetimler sonucu tutanaklar hazırlandığı, hâlihazırda kaçak tüp dolumu yapılmadığı ve kaçak tüp dolumu yapılmaması hususunda tüm akaryakıt istasyonlarının uyarıldığı memnuniyetle incelendi.

Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Konulu PANEL Düzenlenmesi kararlaştırıldı

Kadına yönelik aile içi şiddetin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde  de hala çözüm bekleyen en önemli toplumsal sorunlardan biri olmaya devam ettiğini belirten, Kaymakam Açık sözlerine şöyle devam etti; Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ülkemizde özellikle son yıllarda çok önemli çalışmalar yürütülmektedir.

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin en önemli yöntemlerinden biri olan zihniyet dönüşümünün sağlanmasında çok geniş kitlelere ulaşabilmesi amacıyla eğitimin özel bir önemi vardır dedi. Bu amaçla;

Kahta İlçe insan Hakları Kurulunca hazırlanan eylem planı doğrultusunda Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Baro Başkanlığı ve İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüyle gerekli koordinasyon sağlanarak konuşmacı temin edilmesini müteakip 13/03/2009 günü Kahta Kültür Merkezinde PANEL düzenlenmesi uygun görüldü.

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Münasebetiyle Konferans Düzenlenmesi planlandı.

Dünya Tüketiciler Günü münasebetiyle Adıyaman Üniversitesi ile gerekli koordinasyon sağlanarak TÜKETİCİ HAKLARI konulu konferans düzenlenmesi planlandı. İlçedeki esnaflara, muhtarlara, öğrencilere ve Kahta halkına yönelik olarak düzenlenmesi planlanan konferansın 19 Mart 2009 günü saat 14:00 de Kahta Kültür Merkezinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı nezarethane denetimi gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere. İl ve İlçe Kurulları Yönetmeliğine göre insan hakları uygulamalarını yerinde görmek amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bu ziyaretler vesilesiyle İnsan hakları uygulamalarının teşvik edilmesi amacıyla örnek kurum ve kuruluşlar ile kamu görevlilerinin tespit edilerek ödüllendirilmesi sağlanmaktadır.   Karakol ve nezarethane denetlemelerinde incelemelerde varsa aksaklıkların giderilmesi hususunda ilgililere tavsiyelerde bulunulmakta, Nezarethane koşullarının iyileştirilmesi ve ilgili mevzuata uygun hale getirilmesi hususunda tavsiyelerde bulunulmakta ayrıca Sanık haklarının etkin bir şekilde uygulanmasını hedeflenmektedir. Bu amaç kapsamında İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı nezarethane denetimi gerçekleştirilmiş ve çok iyi durumda olduğu memnuniyetle müşahede edilmiştir.

  

 

 


Bu içerik toplam 830.971 kez gösterildi, Site toplam 1.958.831 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 8 kişi geziyor.

KAHTA KAYMAKAMLIĞI TEL: 0 416 725 5005 - FAKS 0 416 725 5001
YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ TEL: 0 416 725 5006 - e-mail : kahta@icisleri.gov.tr